Centrum NanoBiomedyczne w Poznaniu

Centrum NanoBiomedyczne w Poznaniu
Jak doszło do powstania Centrum?
Prof. dr hab. Stefan Jurga, Dyrektor Centrum NanoBiomedycznego (CNBM):
Centrum NanoBiomedycznego (CNBM) jest jednostką organizacyjną UAM powołaną wspólnie z Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Przyrodniczym i Politechniką Poznańską. Głównym celem w działalności Centrum jest interdyscyplinarność, która polega na łączeniu nauk fizycznych, chemicznych, biologicznych, medycznych oraz inżynierii materiałowej w ramach nanotechnologii. Dziś w Centrum prowadzimy działalność naukowo-dydaktyczną w obszarze nanonauki i nanotechnologii. Pierwsze plany stworzenia CNBM powstały w oparciu o moje doświadczenia badawcze z zakresu różnych metod magnetycznego rezonansu jądrowego. Współpracowałem wówczas z profesorem Janem Stankowskim – współorganizatorem i pierwszym dyrektorem Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu. Wspólnie zaczęliśmy budować centrum rezonansu jądrowego, a profil związany z nanaotechnologią pojawił później i był bodźcem do rozwoju środowiska badań interdyscyplinarnych. Zależało nam na połączeniu potencjału naukowego wielu kolegów pracujących w poznańskich uczelniach, których znaczący dorobek naukowy był mniej widoczny ze względu na rozproszenie w różnych jednostkach. Idea stworzenia Centrum była dość długim procesem, natomiast nanotechnologia jest tym obszarem, który łączy wiele dziedzin nauki. Warto wspomnieć, iż w latach 90-tych w Cornell University – Ithaca, Nowy Jork odwiedziłem centrum o podobnym profilu interdyscyplinarnym, które stało się moją inspiracją. Podsumowując, nanotechnologia była dziedziną, która łączyła kompetencje fizyków, biologów chemików, medyków. Podpisaliśmy porozumienie czterech uczelni, jak wspomniałem powyżej i w 2010 roku rozpoczęliśmy budowę CNBM. W 2011 roku budowa została zakończona – równolegle zamawialiśmy nowoczesną aparaturę badawczą i zabiegaliśmy o projekty miękkie, takie jak kształcenie doktorantów. Infrastruktura CNBM została sfinansowana w ramach projektu kluczowego Działania 13.1 Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego XIII Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pt. „Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne”. Obecnie posiadamy laboratoria z unikatową aparaturą badawczą w zakresie nanotechnologii, o wartości około 100 mln złotych.
Jaka jest misja centrum?
S.J.: Różnimy się od innych ośrodków naukowych, ponieważ od początku postawiliśmy sobie cel, że będziemy kształcić doktorantów i młodych doktórów na rzecz obszaru nanaotechnologii, zastosowania biotechnologii do medycyny, nanotehcnologii do inteligentnych specjalizacji. Kolejną sprawą było zdecydowane rozwijanie kompetencji badawczych i menadżerskich doktorów i młodych doktorów, w tym konsekwentne zabieganie o finansowanie badań. I to nam się udaje – efektem tych działań są liczne projekty realizowane w Centrum. Następnym, bardzo ważnym elementem, jest rozwijanie w zespole naukowców kultury badań interdyscyplinarnych, aby eksperci z różnych dziedzin nauki rozmawiali zrozumiałym dla siebie językiem. Realizujemy ten cel poprzez pracę w małych zespołach nad wspólnymi publikacjami i projektami. W moim przekonaniu powinniśmy rozwijać zarówno badania podstawowe, jak i interdyscyplinarne na zasadzie autentycznej synergii. Kolejnym ważnym czynnikiem jest szeroka, międzynarodowa i krajowa współpraca, którą wpisaliśmy w strategię rozwoju Centrum. Międzynarodowa współpraca nie polega wyłącznie na podpisywaniu umów, ale młoda osoba przebywa przez jeden rok na zagranicznej uczelni i wykonuje część swojej pracy doktorskiej w ramach czteroletnich studiów.
W misji Centrum zawarte jest także rozwijanie współpracy badawczej z małymi i średnimi przedsiębiorstwami w ramach transferu innowacji. Bardzo ważnym elementem składowym naszej strategii jest integracja środowiska naukowego – stworzyliśmy jednostkę, w której integrujemy ekspertów z Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Poznańskiej.
W czym się specjalizujecie?
S.J.: Pierwszym ważnym elementem jest kształcenie doktorantów w obszarze nanotechnologii, drugim interdyscyplinarność, trzecim szeroka współpraca krajowa i międzynarodowa, a czwartym laboratoria z unikatową aparaturą badawczą w zakresie nanotechnologii. Problematyka badawcza Centrum realizowana przez kadrę naukową, doktorantów i magistrantów obejmuje wytwarzanie i charakteryzację fizyko-chemiczną nanomateriałów oraz zastosowanie tych materiałów do nanoelektroniki, fotowoltaiki, terapii celowanej i diagnostyki, inżynierii tkankowej, inżynierii komórkowej i biotechnologii.
Proszę wymienić obszary badacze realizowane w Centrum?
Do obszarów badawczych należą:
Manipulacje komórkowe i genetyczne obejmują: nanocząstki jako nośniki środków kontrastujących oraz Leków; systemy wprowadzania kwasów nukleinowych z wykorzystaniem nanocząstek; Analiza procesów internalizacji nanocząstek do komórek; Cytotoksyczność i genotoksyczność nanocząstek.
Neuronauka i fizyka widzenia obejmują: czynnościowe badania aktywności mózgu; uczenie motoryczne za pomocą symulacji ruchowej; kontrolowany wzrost neuronów z wykorzystaniem nanosieci.
Biosensory / Sensory obejmują: detekcja biomolekuł z wykorzystaniem nanocząstek/nanostruktur; reakcje biochemiczne w kompleksowych systemach oraz w żywych komórkach; sensory gazów; sensory nanoelektromechaniczne dla zastosowań w elektronice.
Inżynieria tkankowa obejmuje: nowe rusztowania do inżynierii tkankowej; nanokompozyty antybakteryjne; implanty i protezy kostne.
Detekcja / Terapia obejmuje: nanomateriały w diagnostyce i celowym dostarczaniu leków; obrazowanie za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI); obrazowanie za pomocą elektronowego rezonansu paramagnetycznego (ESRI); detekcje wolnych rodników; sekwencjonowanie nowej generacji – nowa platforma diagnostyczna chorób poligenicznych.
Nanoelektronika, spintronika obejmują: magnetyczne i elektryczne właściwości nanocząstek metalicznych; właściwości strukturalne i elektryczne nanostruktur węglowych; gigantyczny magnetoopór w nowoczesnych zaworach spinowych; ferroelektryczne i multiferroiczne nanostruktury.
Fizykochemia powierzchni obejmuje: nanostruktury magnetyczne;
twarde pokrycia; efekty fizyczne w nanoskali; pokrycia funkcjonalne; nanokompozyty do zastosowań w sensoryce i katalizie; nanolaminaty do zastosowań w optyce; materiały hybrydowe nieorganiczne/organiczne. Mikro i nanofluidyka obejmują: nanokoloidy; układy nanoporowate i samoorganizujące się; przepływy i ich detekcja za pomocą technik optycznych i spektroskopowych.
Dlaczego musicie być tak bardzo interdyscyplinarni?
S.J.: Nanocząsteczki są to bardzo małe cząstki materii – wielkości do stu nanometrów. Jeden nanometr to dziesięciomiliardowa część metra (10-9metra). W naszych laboratoriach produkujemy właśnie takie nanocząsteczki. Z nowej struktury nanocząsteczek wynikają nowe właściwości fizyczne, które umożliwiają innowacyjne, nieznane dotąd zastosowanie tak powstałych materiałów. Nanocząsteczki docierają do miejsc niedostępnych dla cząstek zwykłej materii. Jak już wspomniałem w Centrum produkujemy nanocząsteczki, a wytwarza ją i fizyk i chemik. Następnie musimy ją albo przyłączyć albo w niej internalizować leki, kwasy, materiał genetyczny, czy środki kontrastujące. W kolejnym etapie wprowadzamy nanocząsteczkę do dużej komórki o średnicy mikrometrów, a także do jej jądra. Ważne jest, aby trafić w odpowiedni receptor komórki w celu przebicia błony komórkowej. Nanotechnologia umożliwia stosowanie innowacyjnych terapii chorób nowotworowych, np. nanocząsteczki będące składnikiem leku kierują jego dawkę precyzyjnie w rakowe komórki. Badania tego typu wymagają współpracy zarówno biologów, chemików, jak i fizyków. I w tym tkwi piękno nauki, że potrafimy podejść bardzo interdyscyplinarnie do wielu zagadnień.
Jak funkcjonuje Centrum, jeśli chodzi strukturę i finansowanie?
S.J.: Prowadzimy czteroletnie, interdyscyplinarne studia doktoranckie, programy podoktorskie w ramach projektów badawczych, studia magisterskie, e-learning wraz z partnerskimi uczeniami. Kadra naukowa obejmująca ponad 30 pracowników ze stopniem naukowym doktora z zakresu fizyki i biofizyki, chemii, nauk biologicznych, nauk technicznych, medycyny. Zespół doktorantów zawsze sięga do 100 osób. Prowadzimy na szeroką skalę współpracę zagraniczną, posiadamy ogromną liczbę publikacji, nasi pracownicy uczestniczą w konferencjach międzynarodowych.
Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów.
Prof. dr hab. Stefan Jurga urodził się w Kościanie w 1946 roku. W latach 1964-69 studiował fizykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UAM. Po uzyskaniu stopnia magistra fizyki w 1969 roku rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Instytucie Fizyki UAM. Pracę doktorską obronił w styczniu 1974 roku. Po obronie wyjechał na staż naukowy do Uniwersytetu w Liege (Belgia), a następnie do Stanów Zjednoczonych do Uniwersytetu Stanu Illinois w Urbana-Champaign, gdzie pracował w zespole Prof. H. S. Gutowsky’ego – pioniera badań NMR w fazie skondensowanej. Po powrocie do kraju w 1976 roku pracował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jako adiunkt i pełnił funkcję sekretarza Sekcji Nauk Fizycznych w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk. W 1983 roku wyjechał do Moguncji (RFN), gdzie pracował w zespole Prof. H. W. Spiessa w Instytucie Maxa Plancka do Badań Polimerowych. W tym Instytucie ukończył pracę habilitacyjną, która została przyjęta w 1985 roku przez Radę Wydziału Matematyki i Fizyki UAM wraz ze stosowną uchwałą o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk fizycznych. W 1986 roku został powołany na stanowisko docenta w Instytucie Fizyki UAM. W 1991 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1995 roku otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Od roku 2000 jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Fizyki UAM i kieruje Zakładem Fizyki Makromolekularnej oraz ogólnouczelnianym Centrum Integracji Europejskiej.
Prof. S. Jurga prowadzi szeroko zakrojone badania struktury i dynamiki molekularnej, procesów dyfuzyjnych, przejść fazowych oraz procesów relaksacyjnych w ciałach stałych, cieczach i materii miękkiej za pomocą różnych metod magnetycznego rezonansu jądrowego, spektroskopii dielektrycznej, reologii, małokątowego rozpraszania promieniami X, spektroskopii IR, metod komputerowych Monte Carlo i Dynamiki Molekularnej oraz różnicowej kalorymetrii skaningowej. Wyniki aktywności naukowej zawarte są w ponad 350 artykułach naukowych, monografiach, opracowaniach monograficznych, pracach opublikowanych pod moją edycją i komunikatach konferencyjnych.
Prof. S. Jurga wypromował kilkudziesięciu magistrów, 12 doktorów. Od 2003 roku jest członkiem Saksońskiej Akademii Nauk (Niemcy). Od 2002 roku pełni funkcję wiceprezydenta Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego „Groupement Ampere”, a od 2004 roku funkcję prezydenta Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich „Grupa Santander”. Od roku 2006 jest dyrektorem Międzynarodowej Szkoły Letniej Magnetycznego Rezonansu Jądrowego organizowanej pod auspicjami Groupement Ampere corocznie w Polsce. Był stypendystą prestiżowych programów stypendialnych Alexandra von Humboldta i Towarzystwa Maxa Plancka, a także profesorem wizytującym m.in. w Cornell University (USA) i w North Carolina State University w Raleigh (USA), współpracując z Prof. K. Gubbinsem, w University of Florida w Gainesville(USA), współpracując z Prof. E.R Andrew, w Centrum Badań Atomowych w Saclay pod Paryżem we Francji, w Instytucie Jozefa Stefana w Lublanie, w Słowenii, współpracując z Prof. R. Blincem, w University of South Africa w Pretorii (RPA). Prowadzi szeroką współpracę naukową z wieloma ośrodkami na świecie, w tym z Departamentem Fizykochemii Uniwersytetu w Cambridge (Wielka Brytania), Departamentem Fizyki Uniwersytetu Boston College w Bostonie (USA), Departamentem Fizyki Uniwersytetu w Lipsku, Centrum Zawansowanych Badań Materiałowych CAESAR w Bonn (Niemcy).
We wczesnej działalności naukowej prof. S. Jurga zajmował się złożonymi reorientacjami molekularnymi w kryształach jonowych. W oparciu o zaproponowany model teoretyczny i wcześniej rozwiniętą po raz pierwszy w kraju technikę pomiarów magnetycznej relaksacji jądrowej w wirującym układzie współrzędnych, możliwa była separacja złożonych reorientacji molekularnych, określenie ich parametrów aktywacyjnych i powiązanie energii aktywacji dla ruchów „tumblingowych” z wymiarami jonowymi badanych obiektów. Kolejne zainteresowania naukowe dotyczyły polimorfizmu w kryształach molekularno-jonowych i zagadnienia nieporządku orientacyjnego jonów poliatomowych w sieci krystalicznej. Kryształ w temperaturze bliskiej zera bezwzględnego charakteryzuje się wysokim stopniem uporządkowania orientacyjnego. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta objętość swobodna kryształu a wraz z nią ruchliwość jonów poliatomowych. W trakcie ogrzewania występuje zazwyczaj przejście fazowe do fazy wysoko-temperaturowej, charakteryzującej się wyższą symetrią sieci krystalicznej oraz nieporządkiem orientacyjnym jonów. Zamrożone stopnie swobody ruchu molekularnego w fazie niższej zostają odblokowane w fazie wyższej. Dzięki zastosowaniu szeregu metod magnetycznego rezonansu jądrowego dla jąder wodoru, deuteru i chloru w specjalnie dobranych do badań solach amoniowych pokazano współzależność między przemianami polimorficznymi w kryształach molekularno-jonowych a nieporządkiem orientacyjnym oddzielnie kationów i anionów.
Zainteresowania prof. S. Jurgi po habilitacji koncentrują się na wykorzystaniu i rozwijaniu różnych technik NMR (badania na jądrach deuteru, wysoka zdolność rozdzielcza NMR na izotopie węgla 13, badania NMR jąder kwadrupolowych, badania relaksacyjne w funkcji częstości Larmora, badania dyfuzji przy silnym impulsowym gradiencie pola i z gradientem zewnętrznym w polu rozproszonym, badania anizotropii dyfuzji za pomocą głowicy do mikroobrazowania), a także reologii oscylacyjnej, spektroskopii dielektrycznej, SAXS, metod komputerowych Monte Carlo i Dynamiki Molekularnej, IR, DSC do badań materii miękkiej. W zakresie badań materii miękkiej rozwinąłem m.in. badania struktury i dynamiki molekularnej w polimerach, w surfaktantach, w koloidach, w żelach i mikrożelach, w nanokompozytach.
Inny obszar zainteresowań – to badania nanokompozytów bazujących na montmorylonicie oraz zachowanie się układów niskomolekularnych oraz makromolekularnych w ograniczonych objętościach o wymiarach nanoskopowych. Układy makromolekularne stanowią kolejny obszar zainteresowań naukowych. Badania te dotyczą struktury i dynamiki molekularnej mikrożeli polimerowych, polimerów amorficznych i elastomerów, kopolimerów i ich mieszanin, żelowania biopolimerów. Proces przejścia zol-żel w układach biopolimerów ma ogromne znaczenie nie tylko dla fizyki i chemii, ale także dla tych nauk, które wykorzystują wyniki badań podstawowych do zastosowań praktycznych, w szczególności takich jak medycyna, farmacja i technologia żywności. Rozwijane są także badania związane z mikroobrazowaniem NMR układów biologicznych m. in. króliczych stawów kolanowych poddanych uszkodzeniom mechanicznym i śledzeniem procesu leczenia wywołanego wszczepionymi implantami polimerowymi.
W roku 2006 prof. S. Jurga zainicjował powołanie Seminarium NanoBioMedycznego, które zostało przekształcone w Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne – prowadzone przez konsorcjum poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytet Adama Mickiewicza Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Poznańską i Uniwersytetu Przyrodniczego. Celem Centrum jest prowadzenia interdyscyplinarnego kształcenia studentów studiów magisterskich i doktorantów w zakresie zastosowań nanotechnologii do biologii i medycyny.
Prof. S. Jurga powadzi także szeroką działalność w zakresie organizacji badań i szkolnictwa wyższego w Polsce i zagranicą. W latach 1987-1990 był prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Matematyki i Fizyki, a w okresie 1990-1996 prorektorem. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora UAM. W kadencji 1999-2002 został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich i wiceprzewodniczącego Konferencji Akademickich Szkół Polskich. Był jednym z inicjatorów powołania Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej i Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a także inicjatorem powołania programu wymiany studentów pomiędzy polskimi uniwersytetami, tzw. systemu MOST, powołania komisji programów międzynarodowych i komisji ds. informatyzacji. W latach 2002-2005 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Akredytacyjnej KRASP. Od listopada 2005 r. do grudnia 2007 r. pełnił funkcję Podsekretarza i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki Szkolnictwa Wyższego i był odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe w Polsce. Od roku 2004 jest przewodniczącym Komitetu Sterującego Programu Stypendialnego Unii Europejskiej o nazwie „AlBan” (w wysokości około 100 mln Euro) adresowanego do studentów i doktorantów krajów Ameryki Łacińskiej, odbywających studia i staże naukowe w krajach Unii Europejskiej. W latach 2006-2007 przewodniczył m. in. Zarządowi Stypendiów Fulbrighta w Polsce.
Był pomysłodawcą międzynarodowego festiwalu chórów studenckich Universitas Cantat, Dni Nauki i Sztuki, Targów Edukacyjnych, spotkań artystycznych z cyklu Verba Sacra „Wielka Klasyka”, Dni Sportu UAM corocznie organizowanych w Poznaniu. Jest harcmistrzem Związku Harcerstwa Polskiego, współinicjatorem Spotkań Młodzieżowych „Lednica 2000” organizowanych przez Ojca dr. Jana Górę nad Jeziorem Lednickim. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Related articles More from author
-
Centrum Badań Kosmicznych PAN
2024-01-28 -
Instytut Oceanologii PAN
2024-02-03