Wydział Zarządzania Politechnika Warszawska

„Misją Wydziału Zarządzania PW jest kształcenie na najwyższym poziomie specjalistów w zakresie zarządzania dla potrzeb społeczeństwa informacyjnego oraz prowadzenie badań naukowych we współpracy ze środowiskiem biznesu w Polsce i na świecie.”
Izabela Blimel, Nauka i Biznes: Panie Dziekanie proszę powiedzieć, kiedy i jak powstał Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej?
Dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW, Dziekan Wydziału Zarządzania PW: Inauguracja Politechniki Warszawskiej miała miejsce 15 listopada 1915 r. Utworzono wówczas cztery wydziały: Architektury, Inżynierii Budowlanej i Rolnej, Chemiczny, Budowy Maszyn i Elektrotechniczny. W 1921 r. Politechnika zyskała trwałą podstawę prawną w postaci statutu opartego na „Ustawie o szkołach akademickich.” Następnie, liczba wydziałów w 1920/1921 r. podniosła się z 5 do 6 wskutek oddzielenia Wydziału Elektrycznego od Wydziału Budowy Maszyn (przemianowanego na Mechaniczny), a w roku następnym 1921/1922 po utworzeniu Wydziału Mierniczego (od 1925 przemianowanego na Wydział Geodezyjny). Warto podkreślić, iż Wydział Mechaniczny PW był drugim po inżynieryjno-budowlanych, co do popularności wśród kandydatów i później studentów – od 30 do 20% całkowitej liczby studentów PW.
Jest to okres, który uznajemy za początek nauk o zarządzaniu i organizacji przedsiębiorstw, gdyż w roku 1922 zostaje utworzona na Wydziale Mechanicznym PW Katedra Zasad Organizacji Pracy i Przedsiębiorstw Przemysłowych, którą kierował aż do śmierci profesor Karol Adamiecki. Z jego inicjatywy poza Politechniką utworzony został Instytut Naukowej Organizacji Pracy, przemianowany później na Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa. |
Po śmierci profesora Adamieckiego katedrę Zasad Organizacji Pracy i Przedsiębiorstw Przemysłowych i powstały przy niej Zakład Organizacji Pracy zlikwidowano, a kontynuatorem działalności profesora był inż. Zygmunt Rytel, członek Instytutu Naukowej Organizacji, który dalej prowadził wykłady na Politechnice Warszawskiej.
Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym od roku 1952 uruchomiono nowy, jedyny w tym czasie w Polsce kierunek studiów inżynieryjno-ekonomicznych. Prowadziła go Katedra Organizacji, Ekonomiki i Planowania w Przemyśle Budowy Maszyn, zorganizowana przez prof. dr Seweryna Chajtmana, następnie w 1960 r. powołano w jej miejsce Oddział Inżynieryjno-Ekonomiczny przy Wydziale Mechanicznym Technologicznym, którym prof. Chajtman kierował do 1968 r. Zainicjował on także pierwsze wykłady z informatyki na Wydziale Mechanicznym Technologicznym PW, jak również pierwsze w Polsce wykłady z zakresu zastosowań informatyki. Po powrocie z USA w 1963 r. zorganizował laboratorium wyposażone w maszyny licząco-perforacyjne Holleritha, maszyny do księgowania i fakturowania, urządzenia do normowania pracy, przyrządy do badań psychotechnicznych, oraz urządzenia do planowania produkcji. | |
| |
W roku akademickim 1970/71 na bazie wymienionych jednostek utworzono Instytut Organizacji Zarządzania . Kierownictwo powierzono prof. dr hab. inż. Stanisławowi Lisowi. W roku 1980 Instytut otrzymał nową nazwę – Organizacji Systemów Produkcyjnych. |
W 2008 roku Senat Politechniki Warszawskiej podjął uchwałę w sprawie utworzenia na bazie zasobów kadrowych, naukowych i technicznych Wydziału Zarządzania. Pierwszym dziekanem Wydziału został prof. dr hab. inż. Tadeusz Krupa. Politechnika Warszawska dołączyła w ten sposób do grona uczelni technicznych posiadających samodzielne jednostki organizacyjne działające w obszarze organizacji, zarządzania i ekonomii.
Jak jest obecnie struktura Wydziału Zarządzania PW?
J.Z.-N.: Wcześniej Wydział składał się z siedmiu zakładów i dwóch laboratoriów. Studia były prowadzone na dwóch kierunkach: Zarządzanie (studia I i II stopnia stacjonarne i niestacjonarne z ofertą 4 specjalności na każdym ze stopni) oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne z ofertą siedmiu specjalności i profili technologicznych.
Obecnie w strukturach Wydziału znajdują się cztery katedry: Katedra Finansów i Systemów Finansowych, Katedra Innowacyjności i Przedsiębiorczości, Katedra Procesów Zarządzania oraz Katedra Systemów Zarządzania. W tym miejscu warto podkreślić, iż Wydział Zarządzania PW posiada pełnię uprawnień akademickich.
Na Wydziale Zarządzania PW działają także na zasadzie struktury macierzowej ciekawe pracownie problemowe: Pracownia Zarządzania Projektami, Pracownia Modelowania Produkcji, Pracownia Smart City i Logistyki Miejskiej oraz inne.
Jak dziś ocenia Pan rozwój Wydziału Zarządzania PW, co wymaga pracy, doskonalenia?
J.Z.-N.: Każdy z kluczowych obszarów funkcjonowania Wydziału, czyli: 1) badania i praca naukowa, 2) dydaktyka, 3) rozwój kadry, wymagają ciągłego doskonalenia. Zarówno w pracy uczelni wyższej, jak i w dzielności związanej z rozwojem nauk o zrządzaniu nie może być mowy o stagnacji czy zatrzymaniu się w tym rozwoju. Szybkość zmian oraz kształtowanie się coraz to nowych potrzeb na rynku i w gospodarce wymusza od nas adekwatnie elastyczną reakcję.
Jakie wymieni Pan dowody na to, że jakość pracy i osiągnięć na WZ PW wzrasta?
J.Z.-N.: Czynnikami świadczącymi o wysokiej jakości pracy na Wydziale są: 1) awanse kadry (np. w roku 2018 liczymy na 2 awanse profesorskie i 6-7 habilitacyjnych), 2) popularność cotygodniowego seminarium naukowego, które odwiedzają licznie goście z różnych uczelni z całej Polski 3) wzrastająca liczba kandydatów oraz wysoki próg kwalifikacyjny kandydatów na studia (25 osób na 1 miejsce w lecie 2017 r.), zainteresowanie doktoratami z wolnej ręki ze strony praktyków zarządzania, , 4) współpraca z biznesem oraz instytucjami publicznymi 5) wzrastająca aktywność pracowników i studentów w działalności projektowej, badawczej i doradczej.
Czym Wydział może się poszczycić, jeśli chodzi o dokonania i osiągnięcia?
J.Z.-N.: W tym zakresie ważne sąprowadzone projekty finansowane przez NCBiR dotyczące publicznego zarządzania kryzysowego, nagrody dla pracowników i studentów Wydziału oraz wypromowanych doktorów, 3) zaproszenia do współpracy ze strony instytucji i podmiotów. Miarą zaangażowania podmiotów zewnętrznych jest fakt, że oferta dedykowanych praktyk dla naszych studentów przewyższa zapotrzebowanie.
Jakie są najważniejsze cele do realizacji do 2020 roku?
J.Z.-N.: Najważniejsze zadania tokolejne awanse kadry (w roku 2019 liczymy na kolejne 2 awanse profesorskie oraz 5 habilitacyjnych), mocny wkład do ewaluacji w celu utrzymania uprawnień oraz poprawianie skuteczności pozyskiwania projektów i grantów.
Jaki jest Pana pomysł na sukces dla Wydziału?
J.Z.-N.: Sukces Wydziału będzie wynikał z dwu elementów. Po pierwsze zacieśniania współpracy z otoczeniem – zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Po drugie ścisłe powiązanie ze sobą nauki i dydaktyki, tzn. dydaktyka wyrastająca z doświadczeń naukowo-badawczych pracowników, a z drugiej strony badania powiązane z potrzebami rynku i otoczenia.
Jaki, Pana zdaniem, jest przepis na sukces dla polskich naukowców?
J.Z.-N.: Sukces polskich naukowców będzie wynikał ze zwiększenia więzi oraz efektu synergii pomiędzy środowiskiem naukowo-badawczym, a otoczeniem gospodarczym i administracyjnym. Konieczne jest również opracowanie skutecznego programu pozyskiwania środków finansowych na badania i rozwój.
Proszę podać przykłady obrazujące innowacyjność Wydziału.
J.Z.-N.: W tym miejscu należy powiedzieć o całkowitej zmianie programu kształcenia pod kątem gospodarki cyfrowej oraz wprowadzeniu innowacyjnych form kształcenia (odchodzenie od klasycznych wykładów na rzecz form projektowych), intensyfikujących kreatywność i zdolność do samouczenia się studentów. Ważne jest rozbudowywanie związków Wydziału z otoczeniem – uczestnictwo praktyków w dydaktyce (już na poziomie 1/5 zajęć), w projektach, organizacja praktyk celowych.
Jakie zamiany nastąpiły na Wydziale w obszarze programów kształcenia?
J.Z.-N.: Od roku akademickiego 2017/18 zaoferowaliśmy radykalną zmianę w programu kształcenia obu kierunków, tj. Zarządzanie oraz Inżynieria zarządzania. Motywem jest powrót do tradycji związków z nowoczesną technika i elitarnego kształcenia inżynierów organizatorów w duchu cywilizacji cyfrowej. Znaczne zmiany dotyczą także organizacji kształcenia. Najważniejsza polega na rezygnacji z pracy dyplomowej na I stopniu kształcenia oraz z klasycznych przedmiotów na rzecz 8 modułów, z których 6 na studiach I stopnia, a 3 na studiach II stopnia, będą zakończone rozbudowanymi projektami, kształtującymi finalne umiejętności absolwentów. Inną ważną zmianą jest całkowita rezygnacja z formy wykładowej na II stopniu kształcenia na rzecz form interaktywnych, wymagających samodzielnego studiowania przez studenta podstaw teoretycznych poza zajęciami z nauczycielem akademickim.
Oferujmy także program podwójnego dyplomu (Dual Degree Program) realizowany z amerykańską uczelnią University of Houston – Clear Lake. Rozważamy analogiczne partnerstwo z innymi uczelniami zagranicznymi.
Jakimi ciekawymi projektami Wydział może się pochwalić?
J.Z.-N.: Bardzo ciekawym jest międzywydziałowy, interdyscyplinarny projekt mpi BIM – to program innowacyjny nie tylko w skali dotychczasowych działań Politechniki Warszawskiej, ale również w skali kraju. Inauguracja projektu odbyła się w październiku 2017 roku na Wydziale Architektury PW. Spotkali się wówczas studenci i koordynatorzy reprezentujący 5 wydziałów Politechniki Warszawskiej: Wydział Architektury, Wydział Zarządzania, Wydział Inżynierii Lądowej, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska oraz Wydział Elektryczny. Utworzyli oni trzy 12-osobowe interdyscyplinarne zespoły, których celem było zaprojektowanie w formule modelowania BIM (ang. Building Information Modeling). Zadaniem studentów reprezentujących Wydział Zarządzania, prowadzonych przez dr Małgorzatę Waszkiewicz, było przyjęcie roli inwestora, a także szeroko rozumiana organizacja i koordynacja w ramach projektu oraz przygotowanie metodyki pracy zespołów interdyscyplinarnych. Dzięki zastosowaniu koncepcji BIM w ciągu jednego semestru udało się kompleksowo zaprojektować innowacyjne obiekty: Przejście nad Trasą Łazienkowską to obiekt łączący Pole Mokotowskie z Kampusem Centralnym PW. Jest początkiem zielonego pasażu biegnącego do placu pomiędzy Kampusem Nowych Technologii i Centrum Kongresowym. Kampus Nowych Technologii to nowoczesny budynek-elastycznych laboratoriów, wpisujący się w strefę wejściową Kampusu . Centrum Kongresowe znajdujące się przed budynkiem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW to kompleks konferencyjny.
Innym ważnym przedsięwzięciem, w którym uczestniczyli studenci naszego Wydziału, jest projekt SQUAD, który był realizowany od października 2017 roku przez studentów reprezentujących trzy dyscypliny naukowe: informatykę (Pace University NYDF), design i multimedia (Politechnika Porto PDF) oraz zarządzanie (Wydział Zarządzania, Politechnika Warszawska). W maju 2018 roku prace studentów WZ PW zostały zaprezentowane w nowojorskiej uczelni Pace University.
Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów.
Charakterystyka Katedr
| ||
Katedra Finansów i Systemów Finansowych jest związana z podstawową dla kwalifikacji nowoczesnego menedżera, działającego w dowolnej branży gospodarki, umiejętnością racjonalnego oraz efektywnego działania i podejmowania decyzji w zakresie gospodarki finansowej i polityki finansowej. Profil katedry związany jest z koncepcjami zarządzania finansami w procesach decyzji menedżerskich w różnych branżach, analiz finansowych, zarządzania instytucjami finansowymi, a w skali kraju, Unii Europejskiej i globalnej zarządzania systemami finansowymi oraz ryzykiem finansowym. |
| |
Obszary badawczo-dydaktyczne katedry: Metody analiz finansowych przedsiębiorstw i instytucji finansowych; Modelowanie rynków finansowych; Modelowanie zarządzania finansami przedsiębiorstw i instytucji finansowych; Ochrona konsumentów na rynku finansowym; Regulacje nadzorcze rynków finansowych; Rynki i instytucje finansowe; Ubezpieczenia gospodarcze; Zastosowanie teorii gier w zarządzaniu; Zarządzanie procesowe w instytucjach finansowych; Zarządzanie ryzykiem instytucji finansowych; Zarządzanie zasobami organizacji; Wykorzystanie teorii chaosu w ekonomii i zarządzaniu. | ||
Katedra Innowacyjności i Przedsiębiorczości jest najbliższa tradycji organizacji produkcji podejmowanej w Politechnice Warszawskiej od czasów prof. Karola Adamieckiego i jego kontynuatorów – profesorów: Seweryna Chajtmana, Zygmunta Zbichorskiego, Stanisława Lisa, Mieczysława Dworczyka. Profil naukowy związany jest z koncepcjami zarządzania innowacyjnością, zarządzania przedsięwzięciami, planowania i zarządzania produkcją oraz produktywnością, a także ochrony własności intelektualnej. W ramach katedry funkcjonuje Laboratorium Ergonomii i Przedsiębiorczości. |
| |
Obszary badawczo-dydaktyczne katedry: Implementacja innowacji – Kreowanie innowacji; Ocena i ochrona innowacji; Ocena stanu innowacyjności; Produktywność i doskonalenie organizacji; Projektowanie wzrostu innowacyjności; Przedsiębiorczość; Zarządzanie produkcją. | ||
| ||
Katedra Procesów Zarządzania jest związana z kanonem nauk o zarządzaniu w ujęciu podejścia procesowego do zarządzania. Dorobek obejmuje koncepcje zarządzania strategicznego, zarządzania wiedzą, kwalitologię, obszary doskonałości i dojrzałości organizacyjnej, zmienności organizacyjnej i zarządzania zmianą oraz zarządzania i ewaluacji programów / portfeli / projektów. |
| |
Obszary badawczo-dydaktyczne katedry: Budowanie konkurencyjności przedsiębiorstwa; Gospodarka cyfrowa; Metody analizy i oceny funkcjonowania przedsiębiorstwa; Metody zarządzania przedsiębiorstwem; Miękkie zarządzanie – zachowania organizacyjne, negocjacje, budowanie kultury organizacyjnej; Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie; Zarządzanie projektami; Zarządzanie przedsiębiorstwem w procesach zmian i w sytuacjach kryzysowych; Zarządzanie technologiami w modelach biznesowych; Zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwie. | ||
| ||
Katedra Systemów Zarządzania jest związana z kanonem nauk o zarządzaniu w ujęciu podejścia systemowego. Odpowiada także prowadzonym na przestrzeni ostatnich czterech lat projektom z grantów NCBiR dotyczących zagadnień zarządzania kryzysowego i logistyki społecznej, do których zespół naukowy Wydziału Zarządzania wniósł podejście wywodzące się z zarządzania operacyjnego w sferze produkcyjnej. Profil związany jest z koncepcjami teorii systemów, zarządzania jakością, zarządzania ryzykiem, zapewniania bezpieczeństwa, informatyki gospodarczej, transponowanych do wyzwań zarządzania biznesowego, publicznego, kryzysowego, a także zarządzania organizacjami pozarządowymi. |
| |
Obszary badawczo-dydaktyczne katedry: Ekonomia społeczna i personalizm w zarządzaniu; Elementy kwalitologii w zarządzaniu; Funkcjonalno-strukturalne związki zasobów i ich modele; Hybrydowa eksploracja danych; Proces wyceny nieruchomości i przedsiębiorstw; Rachunek ryzyka w hierarchicznych przestrzeniach decyzyjnych; Społeczeństwo ryzyka; Strategie konkurencyjności komercyjnych struktur sieciowych; Wartość mienia w procesie zarządzania; Zarządzanie kryzysowe w logistyce społecznej; Zarządzanie organizacjami III sektora. |
|