Zrównoważony rozwój szansą dla branży budowlanej – spotkanie ekspertów i przedsiębiorców w Białymstoku.

Już 22 maja 2025 roku w Białymstoku odbędzie się konferencja pn. „Zrównoważony rozwój szansą dla branży budowlanej: przygotowanie sektora MŚP do raportowania ESG” zorganizowana przez Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii w ramach spotkania konferencyjno-networkingowego Polskiego Klastra Budowlanego. Spotkanie skierowane jest do przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z branży budowlanej, którzy stoją przed rosnącymi wymaganiami w zakresie zrównoważonego rozwoju i raportowania. Wydarzenie to stanowi unikalną okazję, aby zdobyć aktualną wiedzę, skonsultować się z ekspertami i zrozumieć, jak nowe przepisy i standardy ESG wpłyną na funkcjonowanie firm budowlanych w najbliższych latach.
Dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw z sektora budowlanego ESG nadal pozostaje wyzwaniem – zarówno z perspektywy formalnej, jak i organizacyjnej. Uczestnictwo w konferencji pozwoli uporządkować wiedzę, lepiej przygotować się do nowych obowiązków oraz poznać dostępne narzędzia i dobre praktyki, które mogą realnie wspierać transformację w kierunku zrównoważonego modelu działalności.
– Już wkrótce obowiązek raportowania pozafinansowego obejmie nie tylko duże korporacje, ale także wiele firm z sektora MŚP – w tym również z branży budowlanej. Naszym celem jest pokazanie, że zrównoważony rozwój to nie obciążenie, lecz realna szansa na rozwój, innowacje i budowanie przewagi konkurencyjnej. Chcemy wyposażyć przedsiębiorców w konkretną, praktyczną wiedzę, która pozwoli im działać świadomie i skutecznie, zgodnie z nowymi regulacjami. Jest to także okazja do przygotowania wielu firm z branży budowalnej do implementacji przepisów europejskich, a także wskazania zależności między implementacją wytycznych dotyczących ESG a mechanizmami konkurowania na Jednolitym Rynku Europejskim oraz budowania przewag konkurencyjnych polskich fim z branży budowlanej – podkreśla dr hab. prof. UWr Leszek Kwieciński, dyrektor instytutu Łukasiewicz – ITECH.
Program wydarzenia został podzielony na trzy bloki tematyczne, łączące ekspercką wiedzę, dyskusję oraz praktyczny warsztat.
Rozpocznie się wystąpieniem pt. „Zrozumieć ESG. Między teorią, a praktyką”, które wprowadzi uczestników w zagadnienia związane z raportowaniem zrównoważonego rozwoju oraz podejmie kwestię znaczenia raportowania w obszarze środowiska, społeczeństwa oraz ładu korporacyjnego. Omówione zostaną również wyzwania oraz potencjalne korzyści biznesowe wynikające z wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w strategiach przedsiębiorstw – w tym poprawa konkurencyjności, dostęp do finansowania oraz budowanie reputacji firmy jako odpowiedzialnego partnera (w godz. 11:45-12:15).
W panelu eksperckim: „Nauka i edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: technologie wspierające transformację ESG w branży budowlanej” udział wezmą przedstawiciele środowisk naukowych, edukacyjnych i sektora budowlanego. Panel będzie przestrzenią do rozmowy o tym, jak nowoczesne technologie mogą wspierać wdrażanie standardów ESG. Eksperci omówią między innymi potencjał nowych technologii w kontekście efektywnego raportowania, rolę instytucji naukowo-badawczych jako partnerów biznesu oraz ofertę edukacyjną uczelni i jej dopasowanie do potrzeb rynku. Celem panelu jest także zachęcenie do współpracy międzysektorowej i szerszego wykorzystania potencjału edukacyjnego oraz innowacyjnego w procesie transformacji branży budowlanej (w godz. 12:15-13:45).
Warsztat: „Praktyczna strona ESG. Dobre praktyki raportowania zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej” będzie poświęcony praktycznym aspektom raportowania ESG w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Uczestnicy zapoznają się z wymogami regulacyjnymi (w tym m.in. Taksonomią UE i Deklaracją Środowiskową Produktu – EPD), dobrowolnym standardem VSME oraz bilansem kosztów i korzyści związanych z raportowaniem. Warsztat stanowi okazję do zdobycia konkretnych narzędzi, które pomogą firmom budowlanym skutecznie przygotować się do nowych obowiązków oraz poprawić swoje wyniki w obszarach zrównoważonego rozwoju (w godz. 14:15- 16:15).
Udział w wydarzeniu to szansa na zdobycie aktualnej wiedzy, nawiązanie kontaktów z ekspertami oraz lepsze przygotowanie do nadchodzących obowiązków w zakresie ESG.
UWAGA: Całe wydarzenie będzie można śledzić na kanale YT:
(401) Łukasiewicz – ITECH – YouTube
Link do rejestracji na wydarzenie stacjonarnie:
Link do rejestracji na warsztaty stacjonarnie (udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona):
Praktyczna strona ESG. Dobre praktyki raportowania pozafinansowego w branży budowlanej
Zapraszamy!
AGENDA:
WYDARZENIE: “Zrównoważony rozwój szansą dla branży budowlanej: przygotowanie sektora MŚP do raportowania ESG” (22 maja 2025, Hotel Ibis, Al. Piłsudskiego 25, Białystok + online)
11:45-12:15 – wystąpienie pt. „Zrozumieć ESG. Między teorią, a praktyką”;
12:15-13:45 – panel ekspercki pt. „Nauka i edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: technologie wspierające transformację ESG w branży budowlanej”
14:15- 16:15 – warsztat pt. „Praktyczna strona ESG. Dobre praktyki raportowania zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej”
Wydarzenie realizuje Łukasiewicz – ITECH w ramach projektu “Nauka o zrównoważonym rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” dofinansowanego z środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki z Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Od 15 lat przypada nam zaszczyt bezpośrednich spotkań z rektorami, dziekanami, dyrektorami instytutów naukowo-badawczych, profesorami, naukowcami – liderami polskiej nauki. Nauka i Biznes to wiodące w Polsce czasopismo popularno – naukowe. Na bieżąco relacjonujemy i analizujemy aktualności w takich obszarach, jak: polska nauka, badania naukowe, innowacje, biznes i gospodarka. Publikujemy cyklicznie czasopisma: „Nauka i Biznes”, „Medycyna i Zdrowie”, „Warsaw Business Guide” oraz książki, m. in. „Pasje i marzenia liderów XXI wieku”.