Serdeczne gratulacje dla prof. Jana Kosmola, prezesa Technoparku Gliwice, za otrzymanie prestiżowego tytułu „Nauka i Biznes – Lider Innowacyjności 2025”. To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla 20-letni dorobek Technoparku Gliwice, który od dwóch dekad nieustannie wspiera rozwój nowoczesnych technologii, startupów oraz przedsiębiorczości – zarówno w regionie, jak i całym kraju. Dzięki realizacji licznych innowacyjnych projektów, Technopark ma znaczący wpływ na polską gospodarkę, przyczyniając się do rozwoju przemysłu. To dowód na to, że połączenie nauki i biznesu daje realne efekty i buduje przyszłość innowacyjnej Polski!
Z gratulacjami, redakcja czasopisma „Nauka i Biznes”.
Prof. Jana Kosmola, Prezesa Zarządu Technoparku Gliwice doceniamy za szereg kluczowych osiągnięć, które przyczyniły się do rozwoju innowacyjności, przedsiębiorczości i technologii w regionie i kraju.
Oto kilka powodów do wyróżnienia tytułem „Nauka i Biznes – Lider Innowacyjności 2025”:
1.Rozwój ekosystemu innowacji – skuteczne wspieranie startupów, firm technologicznych i projektów badawczo-rozwojowych, które przyczyniają się do rozwoju nowoczesnych technologii.
2.Wspieranie współpracy nauki i biznesu – aktywne działania na rzecz łączenia świata akademickiego z przemysłem, co sprzyja komercjalizacji wyników badań naukowych.
3.Rozbudowa infrastruktury technologicznej – inwestycje w nowoczesne laboratoria, przestrzenie coworkingowe i centra badawcze, które sprzyjają innowacyjnej działalności.
4.Pozyskiwanie funduszy i grantów – skuteczne zdobywanie środków krajowych i unijnych na rozwój nowych technologii oraz wsparcie przedsiębiorców.
5.Promowanie Gliwic jako centrum technologii i innowacji – działania na rzecz budowania silnej marki Technoparku Gliwice jako kluczowego ośrodka innowacyjnego w Polsce i Europie.
6.Wspieranie startupów i młodych przedsiębiorców – programy mentoringowe, akceleracyjne i doradcze, które pomagają młodym firmom rozwijać swoje pomysły i wejść na rynek.
7.Współpraca z kluczowymi instytucjami i firmami – nawiązywanie partnerstw z krajowymi organizacjami, co przyczynia się do wymiany wiedzy i technologii. Powyższe działania sprawiają, że Technopark Gliwice jest jednym z najważniejszych centrów innowacji w Polsce, a jego Prezes zasługuje na uznanie za skuteczne zarządzanie i wizjonerskie podejście do rozwoju technologii.
Prof. dr inż. hab. Jan Kosmol
Afiliacja:
Katedra Budowy Maszyn – RMT7
Wydział Mechaniczny Technologiczny
Politechnika Śląska
ul. Konarskiego 18a, PL – 44-100 Gliwice, Polska
Specjalność naukowa: Inżynieria Mechaniczna (budowa i eksploatacja maszyn)
Zainteresowania badawcze:
Automatyzacja, diagnostyka, napędy i sterowanie maszyn. Jego zainteresowania naukowe i dydaktyczne koncentrują się na obrabiarkach skrawających i dotyczą ich automatyzacji, komputerowego wspomagania konstruowania, nowoczesnych metod badań i obliczeń MES, serwonapędów oraz modelowania i symulacji komputerowej.
Publikacje:
Jest autorem ponad 100 opublikowanych w kraju i za granicą prac naukowych, kilkunastu książek i skryptów, kilkudziesięciu prac naukowo-badawczych W bazie dorobek zarejestrowano 396 publikacji Jako wieloletni kierownik Katedry Budowy Maszyn miał bezpośredni wpływ na jej rolę w rozwoju obrabiarek ciężkich.